Nie każdy wie o tym, że niektóre prace remontowe czy budowlane wymagają zgłoszenia lub pozwolenia an ich wykonanie. Jeśli planujecie remont czy budowę, warto zapoznać się z przepisami, które obowiązują w roku 2021, by uniknąć przykrych konsekwencji wynikających z niewiedzy. Jakie mogą one być? Może okazać się nawet, że konieczna będzie rozbiórka postawionego obiektu czy kary finansowe za samowolną budowę. Dziś postaramy się przybliżyć temat i omówić prace remontowe i budowlane, które trzeba zgłaszać.
Prace remontowe i budowlane, które trzeba zgłaszać w roku 2021
Prawo budowlane, także to, które obowiązuje nieustannie, czyli w 2021 roku określa jasno, które czynności budowlane wymagają zgłoszenia, a które pozwolenia na budowę. Dlaczego jest to takie ważne? Otóż takie ścisłe regulacje mają na celu poddanie kontroli wszelkich wznoszonych obiektów i dopilnowanie wszystkiego tak, jak należy. W ten sposób ustawodawcy przyświeca obowiązek troski o zdrowie oraz życie obywateli, które mogłyby zostać zagrożone przez niewłaściwie postawiony obiekt. Natomiast zgłoszenie oraz pozwolenie na budowę daje sygnał o planowanych pracach oraz pozwala ocenić stan po ich zakończeniu, czyli fakt czy budynek nadaje się do oddania i późniejszego do użytku.
Czym się różni zgłoszenie od pozwolenia na budowę? Stan na rok 2021
Kiedy wymagane jest zgłoszenie budowy lub innych prac budowlanych? Otóż wniosek o wydanie pozwolenia na budowę powinniśmy złożyć w odpowiednich punktach, czyli w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu, urzędzie wojewódzkim, urzędzie dzielnicowym. Jeśli rozpoczniemy race bez odpowiedniego pozwolenia lub nawet po jego złożeniu, a jeszcze braku zgody, urzędy uznają nasze działania za samowolne – samowolną budowę. Za takie działania ponosi się odpowiednie konsekwencje, do których zalicza się między innymi nałożenie kary. Jeśli jednak już do tego doszło, a chcemy jej uniknąć, można starać się o legalizację samowoli budowlanej, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu złożenie wniosku o rozpoczęcie budowy i otrzymanie go w formie zatwierdzonej. Pamiętajmy, że urząd przyjmuje takie zgłoszenie budowy lub innych robót budowlanych i akceptuje je, stosując strategię tzw. milczącej zgody. Oznacza to, że jeśli po 21 dniach od złożenia zgłoszenia w urzędzie nie otrzymamy żadnej odpowiedzi, możesz rozpocząć prace. Przed upływem tego terminu urząd może mimo wszystko również wysłać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, dlatego do tego momentu należy wstrzymać się z wszelkimi pracami budowlanymi. Warto wiedzieć także to, że za zgłoszenie prac budowlanych urząd nie pobiera żadnych opłat. Jedyne koszty, które wiążą się z ustanowieniem pełnomocnika do przeprowadzenia tych czynności , to opłata 17 zł. Jak wygląda pozwolenie na budowę? Otóż w tym przypadku nie mówimy o strategii milczącej zgody. Wnioskodawca, czyli osoba, która stara się o pozwolenie na budowę, powinna oczekiwać decyzji, zawierającej takie pozwolenie przed upływem 65 dni od dnia złożenia wniosku z wszelkimi niezbędnymi dokumentami. Co ważne decyzja ta jest ostateczna po upływie 14 dni, chyba że strony zrezygnowały z możliwości wniesienia od niej odwołania. Tutaj opłata jest naliczana w zależności od rodzaju planowanej inwestycji i pobiera się ja od każdego obiektu budowlanego objętego pozwoleniem. W przypadku, gdy treścią wniosku jest wydanie pozwolenia na remont lub przebudowę obiektu budowlanego, opłatę zmniejsza się o 50% jej wartości. Jednak nie za wszystko pobiera się opłaty. Nie uiszcza się jej w przypadku wydania decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego, pozwolenia na remont lub budowę obiektów zniszczonych albo uszkodzonych przez działania zakładu górniczego albo wskutek klęsk żywiołowych, pozwolenia na budowę budynków przeznaczonych na cele naukowe, socjalne lub kulturalne oraz pozwolenia na remont budynków znajdujących się w rejestrze zabytków. Oczywiście z opłaty zwolnione są jednostki samorządowe, budżetowe oraz organizacje pożytku publicznego.