Bez kategorii

Co to jest konglomerat i jak go wykorzystać?

Konglomerat to nic innego jak pewien zlepek rożnych, niekoniecznie pasujących do siebie słów. Jednak dziś zajmiemy się nim jako materiałem. Konglomerat więc, jako materiał, oznacza on prawie dokładnie to samo – zlepek rożnych materiałów. Należy jednak pamiętać, że wyróżnia się kwa konglomeraty – naturalny i sztuczny. Konglomerat naturalny to zlepek różnych materiałów i elementów takich jak fragmenty skał, piasek czy nawet niekiedy większe skały. Niekiedy w sprzedaży możemy dostać konglomeraty, w których skład wchodzą duże otoczki polodowcowe. Dostaniemy także konglomeraty kwarcowe, granitowe czy marmurowe.

Czym dokładnie jest konglomerat i jak powstaje?

Konglomerat naturalnie występujący, inaczej nazywany zlepieńcem, jak wspomnieliśmy, jest rodzajem skały, która złożona jest ze sklejonego żwiru lub okruchów różnych głazów. Konglomerat z powodzeniem wykorzystuje się do wykończenia wnętrz. Powstaje on poprzez wymieszanie zmielonego kamienia z żywicą epoksydową, cementem lub możliwe połączenie jest tych dwóch spoiw.

By zadbać o większą dekoracyjność tego wytworu, niekiedy dodaje się do odłamki szkła lub ceramiki. Możliwe jest również dodanie barwników do tworzonego konglomeratu. Gotową mieszankę wylewa się do formy i w ten sposób, stapiając, tworzy się jeden blok. Po zastygnięciu konglomerat kamienny tnie się i poddaje dalszej obróbce, która zapewnia odpowiednie wykończenie jego powierzchni.

Jakie są rodzaje konglomeratu?

W zależności od tego, jaki kamień w głównej mierze został użyty do produkcji konglomeratu, wyróżnia się jego trzy rodzaje. Należy pamiętać, że procesie produkcji każdy konglomerat przyjmuje cechy tego kamienia, z którego zostaje wykonany. Zatem wyróżniamy:

Konglomerat marmurowy, który w swoim składzie zawiera 90% marmuru i 5% żywicy epoksydowej. Jest najbardziej miękkim ze wszystkich konglomeratów, dlatego też wymaga ostrożnego użytkowania. Pozbawiony starannej impregnacji staje się przez to niezwykle podatny na działanie środków zawierających kwasy oraz zasady. Decydując się na ten konglomerat należy pamiętać, że nawet odpowiednio zabezpieczony może ulec jakiemuś uszkodzeniu poprzez kontakt nawet z gorącym garnkiem lub ostrą powierzchnią.

Konglomerat granitowy zaś składa się w 95% z granitu i 5% żywicy epoksydowej. Niekiedy w swoim składzie posiada także domieszkę pyłu kwarcowego. Jest on bardziej wytrzymały od wspomnianego wyżej konglomeratu marmurowego, jednak również wymaga odpowiedniej impregnacji. Wyróżnia się jednak odpornością na wilgoć i wysoką temperaturę, a na jego powierzchni dzięki temu nie tworzą się żadne plamy. Ponadto konglomerat granitowy nie chłonie zapachów. Jednak podczas jego użytkowania należy zachować ostrożność, by nie doprowadzić do powstawania rys czy innego rodzaju ubytków na jego powierzchni.

Konglomerat kwarcowy w swoim składzie zawiera minimum 90% kwarcu i aż 10% żywicy epoksydowej. Mogą w nim się znaleźć – i zazwyczaj znajdują – dodatki, w postaci kawałków szkła, ceramiki czy lustrzanych opiłków. W jego składzie mogą znaleźć się również domieszki marmuru czy granitu. Nie ulega żadnej wątpliwości, że konglomerat kwarcowy należy do najbardziej wytrzymałych i jest przez to najpopularniejszym konglomeratem. Najczęściej możemy natrafić na jego jasne odcienie.

Jak zastosować konglomerat w naszych wnętrzach?

Konglomerat stanowi najtańszy zamiennik kamienia naturalnego, więc możemy go zastosować wszędzie tam, gdzie zamierzaliśmy umieścić marmur lub granit. Nie musimy się obawiać, ze nie będzie to wystarczająco eleganckie rozwiązanie. Przeciwnie – konglomeraty wyglądają naprawdę elegancko. Jedynie gołym okiem można dostrzec wyraźną różnicę, polegającą na braku żyłkowania naturalnych kamieni, a na ich powierzchni widoczne są skupiska ziarenek i innych odłamków, które zostały użyte w produkcji.

Blaty z konglomeratu zatem z powodzeniem znajdują swoje zastosowanie zarówno w kuchniach, jak i łazienkach. Dobrze także prezentują się we wnętrzach, w innym zastosowaniu, Jego niewątpliwą zaleta jest fakt, że konglomerat jest łatwy w utrzymaniu czystości. Wadą jednak może okazać się fakt, że blaty z konglomeratu niekoniecznie są odporne na wysokie temperatury, dlatego bezwzględnie należy unikać stawiania na nich gorących naczyń lub zaopatrzyć się w odpowiednie podkładki ochronne.

Konglomeraty kwarcowe, które są najbardziej wytrzymałe, możemy wykorzystać do obudowy wanny, brodzika, czy nawet kominka. Umywalka czy brodzik, wykonane z konglomeratu, również prezentują się efektywnie, nadając wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Popularnym wyborem stają się także parapety z konglomeratu, podłogi, a nawet schody. Z pewnością takie rozwiązanie zachwyci naszych gości i nada pomieszczeniu wyjątkowego charakteru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *